Průmysl a obchod

ÚOHS dal stavebním firmám za kartel pokuty ve výši 278 miliónů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil 12 stavebním firmám za kartel ve stavebních zakázkách pokutu v souhrnné výši 278 mil. Kč. Pokuta není pravomocná, řekl ČTK předseda úřadu Petr Rafaj. Podle informací ČTK největší pokutu – desítky miliónů korun – dostala společnost Hochtief.

Mezi pokutovanými firmami je také Swietelsky, která podle informací ČTK s úřadem spolupracovala výměnou za snížení sankce. Dále jde o firmy jako Colas, Strabag nebo OHL ŽS. Kartel se týkal zakázek v Jihočeském kraji a na Vysočině.

Podle Rafaje pokutované firmy mezi sebou spolupracovaly při koordinaci účasti ve výběrových řízeních na stavební zakázky ve jmenovaných krajích. Proti pokutám se mohou odvolat.

Úřad případ odhalil v souvislosti s prověřování podnětu a následné řady přepadových šetření, jejichž částečným výsledkem už bylo rozhodnutí z února s pravomocnou pokutou 1,66 miliardy korun, která je za kartel nejvyšší v historii. Tehdy dostaly pokutu například Skanska, Strabag nebo Eurovia. Případ ještě není uzavřený, všechny firmy podaly žalobu ke Krajskému soudu v Brně.

Pokud jde o nynější pokutu 278 mil. Kč, ÚOHS v místních šetřeních zajistil řadu dokumentů, které podle něj svědčí o koordinaci postupu firem u jednotlivých zakázek. „Jde například o e-maily, kterými si zasílaly krycí nabídkové rozpočty, nalezeny byly rovněž nabídkové rozpočty konkurentů uložené v počítači dalšího uchazeče z data předcházejícího podání nabídek,“ uvedl Rafaj. V některých případech podle něj byla zjištěna podstatná podobnost nabídek mezi uchazeči svědčící o jejich koordinaci.

„Od ÚOHS jsme před časem obdrželi sdělení výhrad, proti němuž jsme podali námitky. V jakém rozsahu byly ze strany antimonopolního úřadu vypořádány, nevíme. Vyjádření zatím nemáme k dispozici. Zatím tak vůbec nevíme, do jaké míry a jakým způsobem se nás to týká,“ řekla ČTK mluvčí Strabagu Edita Novotná. Nejvyšší pokutu dostala společnost Hochtief, zřejmě 65 mil. Kč. „Potvrzujeme, že jsme rozhodnutí od ÚOHS obdrželi. Týká se projektu z roku 2009 v hodnotě zhruba 11,5 milionu korun. Rozhodnutí má téměř 170 stran a v současnosti jej zkoumá naše vedení a právní oddělení. Po jeho pečlivém prostudování naše společnost zaujme stanovisko a rozhodne o dalších krocích,“ uvedl mluvčí Hochtiefu Michal Talián.

zpráva ČTK