Informace výrobců

Rekonstrukce měšťanského domu v Jaroměři

Jaroměřské náměstí Československé armády se nachází v meandru řeky Labe. Jeho domy jsou natřeny příjemně pastelovými odstíny a poetiku místa dotváří historické podloubí. Na náměstí vyniká budova původně renesanční radnice a mariánský sloup, jehož spolutvůrcem byl sochař Matyáš Bernard Braun. V roce 2014 vznikl projekt na revitalizaci historického jádra města Jaroměř, zahrnující zejména obnovu parteru náměstí ČSA. Pro rozsáhlý investiční záměr se hledá vhodný způsob financování. Historickému náměstí v Jaroměři ale zatím prospěla postupná rekonstrukce barokních a renesančních průčelí domů.

Jedním z objektů, který prošel radikální rekonstrukcí včetně změny vnitřních propozic, byl dům č. p. 40 známý pod názvem Na Pekelci. Majitel Jiří Malík z Veltrus zajistil objektu v průběhu let 2011–2012 zdařilou rekonstrukci. Přestavbu projektoval Jiří Kasnar z projekční kanceláře Atrium ze Dvora Králové nad Labem. Toto studio se může chlubit bohatými zkušenostmi s projektováním bytových a rekreačních objektů v Královéhradeckém kraji. Na českém trhu působí od roku 1990 a seznam jeho referencí čítá i mnoho památkově chráněných budov či lidových, roubených staveb.

Na rozsáhlý objekt byl vypracován projekt s polyfunkčním využitím: sídlo zde měly nalézt ordinace, kanceláře i bytyDům ze smíšeného zdiva a s klenbami se nacházel ve skalnatém svahu, výhodou byly relativně suché sklepyStřecha byla před rekonstrukcí v havarijním stavu

Dům na náměstí v Jaroměři se zařadil mezi komplikovanější projekty: šlo o rozsáhlý objekt o více podlažích, s komplikovaným, nepravidelným půdorysem a navíc také pod památkovou ochranou. V přízemí a prvním suterénu se původně nacházely obchody, ve druhém suterénu kotelna na uhlí a v patře dva byty. Zcela bez využití zůstávaly léta půdní prostory. Soukromý investor hledal pro historický objekt polyfunkční využití: místo zde měly nalézt lékařské ordinace, obchodní prostory, kancelář i menší bytové jednotky. Záměr investora předpokládal kompletní změnu vnitřních dispozic, která se neobešla bez adekvátních statických opatření.

V přízemí (1. NP) byl navržen obchod a dvě lékařské ordinace, v prvním suterénu obchod a dvě kanceláře se sklady, ve druhém suterénu ústřední plynová kotelna se zásobníkem teplé vody a občerstvení se samostatným vstupem z venkovního prostoru. Všechny jmenované prostory získaly sociální zázemí i pro invalidy, úklid apod. dle hygienických požadavků. V patře (2. NP) a v půdním prostoru vzniklo šest bytových jednotek s vlastním sociálním zařízením. Objekt dostal novou přípojku pro elektro, plyn a kanalizaci.

Směrem do náměstí získala střecha dva nové vikýře, které působí velmi autentickyKrovy byly napadeny dřevokazným hmyzem a proto proběhla kompletní výměna střechyNa ploše 380 m² byla použita pálená taška Opál výrobce Bramac

Památkově chráněný dům ze smíšeného zdiva, s klenbami a dřevěnými stropy se nacházel ve skalnatém svahu. Objekt byl před rekonstrukcí ve velmi špatném stavu a de facto neobyvatelný. Jako velká výhoda se však ukázaly relativně suché sklepy. Izolace podlah se provedla svařovanými lepenkami a kombinací větracích kanálků podél nosných zdí a drenážemi. Rekonstrukce vnitřních dispozic zahrnovala výměnu dřevěných stropů za železobetonové, kompletní výměnu podlah, vnitřních a vnějších omítek a oken.

Dům na náměstí v Jaroměři samozřejmě získal i novou fasádu – po konzultaci s památkáři byl vybrán druh a odstín omítky Weber (Terranova). Velmi komplikovaná jednání s památkáři nastala v souvislosti s rekonstrukcí střechy. Původní stav byl dezolátní – konstrukce krovu byla napadena dřevokazným hmyzem a hnilobou po zatékání. Projektantům z Atria se nakonec podařilo prosadit výměnu kompletně celé střechy včetně krovů. Na ploše 380 m² byla použita keramická pálená krytina Opál od výrobce Bramac střešní systémy.

Původně neobyvatelný půdní prostor byl po náročné výměně střechy přestavěn na tři nové bytové jednotky s vlastním příslušenstvím. Světelný komfort dodaly bytům v obytném podkroví i dva zcela nové vikýře ve střeše s výhledem do náměstí. Ačkoliv původní střešní konstrukce barokního objektu žádné vikýře nenesla, působí na střeše velmi autenticky a tradičně. A stejně tak je tomu u zvoleného typu střešní krytiny. Mimochodem, pokládka bobrovek nebyla vůbec jednoduchá: střecha objektu s atypickým půdorysem měla různé sklony a dokonce i hlavní hřeben byl výškově rozdílný.

„Typ a barva krytiny byly vybírány ve spolupráci s památkáři, to bylo rozhodující. Bramac jsme navrhli, protože kvalita jeho tašek je vysoká a široká nabídka tvarovek dokáže vyřešit každý, byť i komplikovaný detail střechy. Skvěle ovšem zafungovala i technická podpora a servis výrobce od výběru krytiny přes konzultace s oblastní manažerkou až po dodávku materiálu na stavbu. V oblasti betonové a keramické skládané krytiny máme s firmou Bramac nejlepší zkušenosti ve všech směrech, proto jsme se při této náročné střeše pro spolupráci rozhodli,“ vysvětluje projektant Jiří Kasnar. Bramac dokonce nabízí proškolování pokrývačů na pokládku bobrovky u složitých střech, střech oblých tvarů a střech s komplikovanými vikýři.

Památkově chráněný dům č. p. 40 v centru Jaroměři se dočkal kompletní rekonstrukce: Projekt vypracoval Jiří Kasnar z projekční kanceláře AtriumPastelová barva omítky (Weber-Terranova) podtrhuje poetiku historického centra

Za zdařilou rekonstrukcí měšťanského domu č. p. 40 na náměstí v Jaroměři stojí realizační firma Stavební společnost, s. r. o., Hostinné s velice vstřícným, citlivým a zodpovědným přístupem. Výsledek je důkazem, že zde zafungoval dialog mezi tvůrci rekonstrukce a památkáři. Budova získala nové, polyfunkční využití včetně půdní vestavby.

podle podkladů společnosti Bramac střešní systémy

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*