Na zapomenutá místa, architektonické skvosty od středověku přes 19. století, funkcionalismus, brutalismus až po současnost, originální rekonstrukce, unikátní urbanistické celky, stavby ohrožené, zatracované i obdivované, zvou pořadatelé letošního ročníku Dne architektury. Ten tradičně o prvním říjnovém víkendu láká na komentované prohlídky, cyklovyjížďky, workshopy, přednášky, besedy a diskuse, happeningy i videoprojekce, které se uskuteční na téměř šesti desítkách míst v českých a moravských městech i obcích.
Vstup na více než stovku akcí je zdarma a nabízí mimořádnou příležitost proniknout do tajů jedinečných staveb či historie celých míst, mnohdy běžné veřejnosti nepřístupných.
Den architektury vznikl s cílem otevřít tento obor laické veřejnosti v širších souvislostech. Organizátoři chtějí poukázat zajímavým a sdělným způsobem na prolínání současné i historické architektury, to vše při zachování vysoké odborné úrovně. Jak svědčí vzrůstající zájem veřejnosti, získalo si toto pojetí širokou popularitu.
Program šestého ročníku Dne architektury má hned několik tematických linií. O tom, že současná architektura může formovat i historická města, předloží důkaz průvodci po Slavonicích či Černošicích. Právě v těchto městech nacházíme četná unikátní propojení starého i nového. Pro mnohé stále kontroverzní socialistická architektura, která náš životní prostor zásadně ovlivnila, skrývá netušené perly. Jednou z nich je i sídliště v Brně Lesné, jehož areál Obzor bude možné naposledy zažít v původní podobě. Další okruh vycházek a diskuzí se bude věnovat průmyslovému dědictví – účastníky provede po sklárnách Josefova Dolu. V Praze se mezi četnými akcemi koná například procházka mezi funkcionalistickými barrandovskými vilami a terasami. Urbanismu v širším měřítku se bude věnovat procházka po stopách vývoje města Mělník nebo ochutnávka architektonického guláše z 20. století na Wagnerově náměstí v Berouně.
Den architektury bude doprovázet až do středy 5. října přehlídka Film a architektura. Závěr oslav Mezinárodního dne architektury obstará 6. října přednáška renomované architektky Liesbeth van der Pol, která vede ateliér Dok Architecten a působila jako nizozemská královská architektka. Den architektury pořádá spolek Kruh v úzké spolupráci s místními experty a iniciativami.
Pro letošní ročník si pořadatelé vybrali motto „Méně je více“ – dávají přednost kvalitě před kvantitou při výběru objektů, témat i lektorů. „Kvalita je lepší než kvantita, někdy je lepší postavit méně s rozmyslem než více. I náš výběr bude upřednostňovat zajímavou a kvalitní architekturu před kvantitou,“ říká k letošnímu mottu „Méně je více“ zakladatelka Dne architektury a předsedkyně pořádajícího spolku Kruh architektka Marcela Steinbachová.
Na přípravě Dne architektury se podílí vedle členů Kruhu i řada dalších významných spolupracovníků z center i regionů, mezi jinými historikové a propagátoři architektury Miroslav Pavel, Lukáš Beran, Adam Gebrian, Richard Biegel, architektky a architekti Jana Kubánková, Magda Havlová, Martin Řehák, Ondřej Tuček, Václav Hájek nebo Vojta Malina.
Přehled míst konání:
Beroun, Bílovice, Bratislava, Brno, České Budějovice, Český Dub, Černošice, Dačice, Havířov, Hořice v Podkrkonoší, Hradec Králové, Hranice, Hronov, Mnichovo Hradiště, Jičín, Josefův Důl u Jablonce n/N, Jihlava, Karlovy Vary, Kladno, Klatovy, Kolín, Kyjov, Kunčice pod Ondřejníkem, Lanškroun, Liberec, Lidice, Lomnice nad Popelkou, Louny, Mariánské Lázně, Mělník, Mnichovo Hradiště, Most, Nymburk, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Pelhřimov, Piestany, Písek, Plzeň, Praha, Prachatice, Přerov, Rožnov pod Radhoštěm, Slavonice, Strakonice, Šumperk, Javorník ve Slezsku, Teplice, Trutnov, Třebíč, Turnov, Ústí nad Labem, Vimperk, Volyně, Vrchlabí, Vysoké Mýto, Znojmo, Žďár nad Sázavou.
Podrobné informace k programu budou k dispozici na www.denarchitektury.cz.
tisková zpráva
Nejnovější komentáře