Projekty

V Plzni byla po desetiletích otevřena Stará synagoga

K pravidelným bohoslužbám a veřejnosti k prohlídkám expozic i ke kulturním akcím se poprvé od války trvale otevřela Stará synagoga v Plzni. Čtyřletou opravu za 32 miliónů korun zaplatil Evropský fond pro regionální rozvoj a stát. ČTK to řekla předsedkyně místní židovské obce Eva Štixová, která byla mezi deseti Židy, kteří do synagogy vnesli tóru.

Obnova je součástí projektu Revitalizace židovských památek v ČR – 10 hvězd, díky němuž se za 282 miliónů Kč obnovilo 15 významných staveb na deseti místech; jde o největší investici do židovských objektů od války. Do Plzně šlo nejvíce peněz po jičínské židovské škole, řekl místopředseda Federace židovských obcí Jiří Daníček.
„Vše, co jsme od roku 1990 dokázali sehnat z různých grantů, dosáhlo včetně této poslední dotace půl miliardy korun. Dostali jsme se tak zhruba do poloviny záchrany fondu židovských památek, protože můžeme mluvit tak o 100 objektech a 360 hřbitovech, z nich většina je památkově chráněná,“ uvedl Daníček. Podle něj by byla potřeba ještě alespoň jedna půlmiliarda, aby je bylo možné opravit.
„Všechny budovy se povedlo restaurovat velmi pěkně, až to vyráží dech. Plzeň je ale výjimečná v tom, že tu ještě existuje židovská obec, což není případ ostatních míst. Kromě toho, že je tu výstava a budou tady koncerty, tak je předpoklad, že by se tu mohl židovský náboženský život trochu více rozvíjet,“ řekl zemský rabín Karol Sidon.
Z deseti míst, kde skončily opravy, budou pravidelné bohoslužby pouze v Plzni. „Pokud by se našli lidé, kteří by se mohli a chtěli modlit, tak ostatní synagogy mohou fungovat zítra,“ řekl Daníček. Vnitřní expozice nenarušují náboženský koncept. Projekt 10 hvězd se začal připravovat před osmi lety, dnes bylo otevřeno šesté místo.
Podle Štixové se v synagoze muselo opravit úplně všechno. Dosud se v ní pořádaly jen letní koncerty, aby se oživila. „Teď bude otevřená každý den od 10 do 18 h. Chceme, aby žila,“ řekla. Na první galerii jsou panely s historií plzeňské obce a židovského osídlení Plzeňska, na druhé běh života rodin a tradice a zvyky.
Synagoga byla postavena v letech 1857 až 1859, poté sloužila 80 let a po válce už jen chátrala a interiéry se ukryly pod nánosy prachu. V roce 2003 se dostala na seznam nejohroženějších památek ČR. „Chceme ještě opravit rabínský dům. Požádali jsme o dotaci a máme příslib, že ji dostaneme,“ uvedla Štixová.
Oprava Staré synagogy je druhou největší investicí do židovských památek v Plzni. Před 16 lety šlo více než 52 miliónů Kč do Velké synagogy, staré 121 let. Jde o největší synagogu v zemi, která je zároveň druhou největší v Evropě a třetí největší na světě.
Židovských obcí je v ČR deset s téměř 5000 členy, další Židé nejsou registrováni. Nejpočetnější je pražská obec, která má kolem 2000 členů. Plzeňská jich má 116, před válkou bylo v Plzni 3000 Židů.
zpráva ČTK

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*