V Česku loni stavaři dokončili stavbu 1791 dřevěných domů. Jejich podíl na celkovém počtu novostaveb dosáhl 13,3 procenta. Ještě v roce 1999 tvořily dřevostavby 1,1 procenta ze všech rodinných domů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Podíl zděných konstrukcí postupně mírně klesá, i tak je tento typ stále dominantní. Loni činil 83,6 procenta. Mezi dřevostavbami převládá lehký rámový skelet (64,8 procenta), 12,4 procenta připadá na sruby a roubenky.
„Dřevěný montovaný dům si pořizují hlavně lidé ve věku 30 až 40 let. Oceňují příznivý poměr mezi cenou a kvalitou, rychlost výstavby a výborné tepelně izolační vlastnosti,“ uvedl předseda Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Vratislav Blaha.
Podle něj se Češi pro ekologické bydlení rozhodují spíše pragmaticky, než z romantických pohnutek. Díky moderním technologiím podle odborníků odpadají nevýhody dřeva, jako hořlavost, zranitelnost vůči škůdcům nebo plísně. „Kvalitní konstrukční dřevo je vysušeno na vlhkost kolem 14 procent, která zahubí nevítané organismy. Moderní nátěry zase zajišťují požární odolnost, což potvrzuje speciální certifikace. Rozhodně není nižší než v případě zděných budov,“ doplnil architekt Aleš Brotánek.
Blaha předpokládá, že popularita dřeva jako stavebního materiálu poroste. „Odhaduji, že podíl dřevostaveb na trhu s novými rodinnými domy by se v roce 2020 mohl pohybovat kolem 17 procent,“ řekl.
V Německu podle ADMD tvoří dřevostavby zhruba 15 procent všech nových rodinných domů. V Rakousku je jejich podíl třetinový.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře