Na hlavním nádraží v Plzni začala oprava kolejí a nástupišť ve východním směru na Prahu. Jde o investici Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) za 1,68 mld. Kč, evropský operační program Doprava by měl zaplatit přes 80 procent. Od konce příštího roku by tak stanice mohla plnohodnotně plnit funkci nejdůležitější křižovatky v regionu na třetím tranzitním koridoru. Po rekonstrukci budou vlaky projíždět Plzní až čtyřikrát rychleji, řekl ČTK generální ředitel SŽDC Pavel Surý.
„Současná infrastruktura není schopna zvládnout předpokládaný objem dopravy. Cestující se potýkají s nízkými nástupišti, kolejiště má nevhodné uspořádání a nedostatečnou kapacitu, elektrická i mechanická zařízení jsou zastaralá a údržbu limituje nedostatek náhradních dílů,“ uvedl mluvčí SŽDC Marek Illiaš.
„Rychlíky tu musejí na výhybkách zpomalit až na 20 km/h. Už na konci příštího roku se to ale změní. Díky modernizaci pražského zhlaví, tedy kolejového rozvětvení ve směru na Prahu, tu budou vlaky projíždět až osmdesátkou,“ uvedl. Díky stavbě se zvýší efektivita přepravních směrů a sníží provozní a servisní náklady. Nové zabezpečovací zařízení posílí bezpečnost železničního provozu.
V první fázi modernizace uzlu Plzeň, která skončí nejpozději v březnu 2016, se kompletně rekonstruuje východní část stanice. Půjde zejména o složité výhybkové konstrukce a rozsáhlé kolejiště s navazujícími úseky. „Cestující se mohou těšit na čtyři moderní nástupiště, k nimž budou mít výrazně bezpečnější přístup díky novému podchodu (k plánovanému autobusovému terminálu),“ uvedl šéf divize Železniční stavitelství Skanska Jindřich Topol. Obnoví se také dva mosty, železniční spodek a odvodnění.
„S uzavírkami silnic při stavbě nepočítáme. Opravujeme jen dva mosty – v Jateční a u Gambrinusu, což bychom měli zvládnout v částečných uzavírkách třeba jednoho pruhu,“ řekl šéf stavby Miloš Kosan ze SŽDC. Vzhledem k tomu, že modernizace navazuje na nově budovaný úsek Plzeň–Rokycany za 3,9 mld. Kč, bude největším problémem organizace vlakového spojení. „Dát společně dohromady výluky je velmi těžké. Vzhledem k tomu, že to je hlavní trať na Prahu, tak jezdit po jedné koleji je náročné,“ dodal.
Přestavba pražského zhlaví, tedy směry na Prahu, České Budějovice a Žatec, je součástí komplexu staveb v plzeňském železničním uzlu. Je pokračováním projektu dokončené stavby průjezdu uzlem Plzeň ve směru třetího koridoru, která přišla na 950 mil. Kč. Ve východním směru na ni navazuje úsek Plzeň–Rokycany, jehož modernizace začala před rokem.
Stavba je další částí III. tranzitního koridoru z Prahy do Chebu, kde už je od roku 2011 hotová západní větev mezi Plzní a Chebem. Předloni skončila stavba úseku Beroun–Zbiroh, loni Zbiroh–Rokycany a před rokem začalo budování úseku Rokycany–Plzeň. Pokračuje i příprava prací v části Smíchov–Beroun, která je rozdělena na tři úseky.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře