Soutěže

Cena Inženýrské komory 2019 – výsledky

Shromáždění delegátů České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), které se mělo konat 28. 3. 2020 v hotelu Pyramida v Praze, se neuskutečnilo. Důvodem je celkový vývoj situace v souvislosti s šířením nákazy nemoci Covid-19 způsobené koronavirem. Na Shromáždění delegátů jsou vyhlašovány Ceny Inženýrské komory, v roce 2020 se jedná již o XVI. ročník. Do konce října 2019 obdržela hodnoticí komise ČKAIT 20 přihlášek.

Pracovala v čele s předsedou Ing. Pavlem Pejchalem, CSc. (další členové – Ing. Michal Drahorád, Ph.D.; Ing. Petr Chytil, Ing. Radek Lukeš, Ing. Čestmír Novotný, Ing. Jindřich Pater, Ing. Karel Vaverka). Hodnoticí komise ČKAIT posoudila všechny došlé přihlášky a 13. 2. 2020 navrhla představenstvu ČKAIT, aby schválilo udělení Ceny Inženýrské komory za rok 2019 těmto inženýrským návrhům v částce 40 000 Kč:
• Ing. Olgerd Pukl, SMP CZ, a. s.
VD Labská, zvýšení retenční funkce rekonstrukcí spodních výpustí v obtokovém kanálu.
Realizovaná rekonstrukce spodních výpustí v obtokovém tunelu vodního díla Labská spočívá v nahrazení pěti původních výpustí DN 1100 délky cca 10 m dvěma kapacitními výpustěmi DN 2000 a jednou výpustí DN 800 s novými regulačními uzávěry, které odpovídají požadavkům platných norem a vyhlášek a umožní spolehlivé převádění od průtoků minimálních do průtoků povodňových. SMP CZ jako vedoucí člen sdružení byl zhotovitelem stavebních prací a druhý člen sdružení, Labská, strojní a stavební společnost, s. r. o., zajistil dodání technologické části nového díla. Výroba nových technologických prvků proběhla mimo staveniště a jejich montáž probíhala postupně s prováděním přípravných stavebních prací. Práce byly zahájeny složitou instalací ocelových nátokových trubních profilů na návodní straně obtokového tunelu. Instalaci provedli potápěči pod vodou v hloubce 20 m a následovalo provedení podvodní betonáže návodních bloků (návodních předzátek), do kterých byly nátokové profily zabudovány. Instalované nátoky byly po celou dobu stavby zatěsněny a veškeré bourací práce, demontáže a nové instalace v obtokovém tunelu probíhaly pod jejich ochranou.
Po komplikovaném provedení projektovaného zkapacitnění obtokového tunelu a vybourání původních výpustí směrem k návodní straně hornickým způsobem bylo instalováno a zabudováno nové potrubí spodních výpustí včetně instalace nových regulačních uzávěrů. Na časový průběh a realizaci prací prováděných hornickým způsobem včetně následného ekonomického dopadu měla zásadní vliv neočekávaně velká tvrdost zastiženého skalního prostředí, která si vyžádala projektovou změnu realizovaných podpůrných konstrukcí v obtokovém tunelu.

Celkový pohled na Vodní dílo Labská

• Ing. Ondřej Beránek, Ing. arch. Václav Zůna, Petr Hradil, Ing. Stanislav Kozák, Ing. Miroslav Čech, Petr Matala, Ing. Petr Král a Ing. Jiří Ševčík, Projektová kancelář Beránek & Hradil
Rekonstrukce Aritma Aš – na Kulturní a vzdělávací centrum LaRitma.
Z bývalého Středního odborného učiliště a závodu na výrobu výpočetní techniky Aritma (odtud nový název LaRitma) se město Aš rozhodlo vybudovat multifunkční budovu, která bude využívána pro všestranné kulturní a vzdělávací účely. A tak se v těsném sousedství ašské radnice, sochy M. Luthera a náměstí J. W. Goetha nachází nové kulturní centrum s vinárnou, hudebním a divadelním sálem a základní uměleckou školou.

Vstup do Kulturního a vzdělávacího centra LaRitma

• Ing. Libor Marek, Ing. Ondřej Lojík, Ph.D., TOP CON Servis, s. r. o., a Vladan Michalík, MCE Slaný, s. r. o.
Rekonstrukce mostu v km 1,429 trati Pňovany–Bezdružice
Původní mostní konstrukce tvořila omezující překážku pro celou železniční trať Pňovany–Bezdružice, a to jak z hlediska přechodnosti a prostorové průchodnosti, tak i traťové rychlosti. Původní ocelovou konstrukci již nebylo možné zachránit, proto bylo rozhodnuto v rámci rekonstrukce mostu vyměnit tři ocelová pole a sanovat kamenné pilíře a krajní klenby. Pro tři mostní pole o rozpětí 57 m byly navrženy příhradové bezsvislicové konstrukce se zapuštěnou prvkovou mostovkou. Hlavní nosník má proměnný tvar se zvětšující se výškou do středu rozpětí.
Vzhledem k nepřístupnému terénu a hlubokému údolí přehrady byla zhotovitelem mostu zvolena zcela atypická výměna nosných konstrukcí, kdy nová a stará konstrukce byly k sobě vzájemně spojeny a svou polohu si vyměnily otočením kolem své podélné osy. Jednalo se o první použití takového postupu montáže v České republice. Most byl doplněn o přechod pro chodce a cyklisty přes hluboké údolí přehrady ocelovou lávkou, která je široká 2 m a je jednostranně přichycena k dolnímu pásu hlavního nosníku.

Rekonstruovaný železniční most s lávkou pro pěší na trati Pňovany–Bezdružice

Zvláštní ocenění hodnoticí komise ČKAIT:
• Ing. Tomáš Picek, Terms, a. s.
Fotovoltaická elektrárna s akumulací Teplárny Planá nad Lužnicí
.
Předmětem projektu byla instalace obnovitelných zdrojů energie v podobě fotovoltaických panelů v kombinaci se zavedením technologie akumulace vyrobené elektrické energie. Energie vyrobená fotovoltaickou elektrárnou je uplatněna pro částečné krytí vlastní spotřeby teplárny, v případě vzniku přebytků z fotovoltaické elektrárny je možné takto vyrobenou energii efektivně uložit do systému akumulace elektřiny elektrochemického typu. Je zde uplatněna inovativní technologie (resp. kombinace inovativních technologií). Realizace tohoto opatření byla další krokem k diverzifikaci a rozšíření výrobního portfolia zdroje C-Energy Planá. Stavba byla spolufinancována Evropskou unií v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Detail fotovoltaické elektrárny s akumulací Teplárny Planá nad Lužnicí

O ceně veřejnosti rozhodla internetovým hlasováním (od 1. 12. 2019 do 29. 2. 2020) laická i odborná veřejnost. Cenu získali Ing. Jan Líkař, Vladimír Líkař, A-Z eko ateliér, s. r. o., za Stavební úpravy Sokolovny Černovice.
Stavba sokolovny byla dokončena ve 30. letech minulého století a sloužila jako společenský dům. Z architektonického hlediska návrh počítá s maximálním zachováním hmoty fasády původní stavby. Pouze na jižní straně doplňují fasádu krajní dvoupodlažní pylony nástavby a zastřešení současné terasy. Obestavěný prostor stavby po dokončení bude cca měřit 7695 m³. Areál sokolovny v návrhu doplňují parkoviště, obslužné chodníky, sportoviště a dětské hřiště. Po úpravě sokolovny na multifunkční stavbu občanské vybavenosti předpokládá město Černovice, že nabídne tento prostor i spádovým oblastem. Z architektonického hlediska návrh počítá s celoročním restauračním zařízením, kulturně společenskou činností, zázemím pro zájmové skupiny a sportovní oddíly. Dispozice jednotlivých podlaží je doplněna provozně-technickými prostory a sociálním zázemím.

Sokolovna Černovice – pohled

cena-inzenyrske-komory 94711Zvláštní ocenění hodnoticí komise ČKAIT sponzorovala pojišťovací firma GrECo International, s. r. o., v částce 30 000 Kč. Cenu veřejnosti v rámci Ceny Inženýrské komory sponzorovala ČSOB pojišťovna, a. s., částkou 30 000 Kč.

Ceny Inženýrské komory včetně finančního ohodnocení předají oceněným Ing. Pavel Křeček, FEng., předseda ČKAIT, Ing. Jindřich Pater, místopředseda ČKAIT, a Ing. Pavel Pejchal, CSc., předseda komise, na Shromáždění delegátů ČKAIT, které se plánuje na konec května 2020, pokud to situace umožní.

tisková zpráva, wd

 

 

 

 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*