Zimní zahrada, kterou lze využívat po celý rok, taková byla představa majitelů rodinného domu nedaleko Osla. Dokonalou rovnováhu mezi dostatečnou tepelnou izolací, stíněním, odolností proti větru a zároveň neomezenými výhledy vytvořily systémy zimních zahrad Schüco osazené elektrochromickým dynamickým sklem SageGlass®, které lze dle potřeby naprosto tiše a elektronicky ztmavit či zesvětlit. Výsledkem je transparentní obytný prostor, který bez ohledu na povětrnostní podmínky poskytuje stínění i ochranu před oslněním a horkem.
Rezidenční oblast Fürstlia na poloostrově Snarøya západně od Osla nabízí pro zimní zahradu ideální podmínky. Impozantní výhledy na zalesněné ostrůvky a říční břehy korunované západem slunce nad zátokou Oslofjord inspirují klienty k rozšíření jejich domovů o transparentní obývací prostor, který lze využívat po celý rok.
Jak zajistit rovnováhu mezi tepelnou izolací, stíněním, odolností proti větru a neomezenými výhledy?
Přestože se okolí Osla nachází ve stejné zeměpisné šířce jako Aljaška, díky Golfskému proudu zde panuje mírnější klima. I tak se ale průměrné teploty vyšplhají do dvouciferných hodnot pouze od května do září a extrémní teploty nad i pod bodem mrazu mohou udeřit kdykoli během roku. Maximálně 10 dní srážek měsíčně pak zaručuje velké množství slunečního svitu po celý rok. Zároveň je zde díky poloze na pobřeží poměrně větrno.
Podobné klimatické podmínky představovaly pro projektanty zimních zahrad vážné problémy, které nebylo možné s dostupnými technologiemi zcela vyřešit a zajistit tak komfortní rovnováhu mezi tepelnou izolací, stíněním, odolností proti větru a neomezenými výhledy.
Potíže s energetickými ztrátami se postupem času podařilo překonat díky kombinaci vysoce tepelně izolovaných rámových profilů a trojitého izolačního skla. V případě stínění však problémy přetrvávaly. Jediným účinným řešením by bývaly byly venkovní sluneční clony, které se regulovaly dle povětrnostních podmínek a teploty. Tento typ stínění však po vysunutí omezuje výhled, lze jej využívat pouze do určité rychlosti větru a také nemusí vždy vydržet nápor sněhu.
Řešení: Schüco s technologií SageGlass® reguluje přívod denního světla, slunečního tepla a stínění, a to za jakýchkoli povětrnostních podmínek, přitom neomezuje výhledy.
Klienty z rezidenční oblasti Fürstlia nakonec přesvědčily výhody samozabarvovacích panelů z funkčního skla, které se skvěle hodily pro pultovou střechu zimní zahrady přistavěné k jejich domu. Ve spolupráci s firmou Saint-Gobain nabízí společnost Schüco sortiment skleněných výplní SageGlass® s elektrochromickou vrstvou pro vybrané dveřní, okenní a fasádní systémy. Specialisté na fasády z firmy Glassteam AS zkombinovali toto inovativní stínicí řešení se systémem Schüco CMC 50 pro zimní zahrady, který vyniká výbornými konstrukčními parametry a mimořádnými termálními vlastnostmi, díky nimž představuje ideální konstrukci pro osazení panely z trojitého izolačního skla.
Elektrochromické sklo SageGlass®
Inovační technologie SageGlass® je založena na dynamickém skle. Jako takzvané elektrochromické sklo lze SageGlass® dle potřeby naprosto tiše a elektronicky ztmavit či zesvětlit – buď automaticky, stisknutím tlačítka, anebo přes dotykovou obrazovku. Zcela individuálně tak lze regulovat přívod denního světla, slunečního tepla a stínění. Neomezený výhled směrem ven zůstává zachován u každého stupně ztmavení. Jelikož lze upustit od běžných mechanických slunečních clon, mohou architekti vytvářet zcela nové designové fasády. SageGlass® se tak stává nejen ekologickou alternativou žaluzií, lamel a rolet, ale i zárukou příjemného pokojového klimatu. Přesvědčuje především svou jednoduchou estetikou. Světelnou prostupnost sluneční clony Schüco s technologií SageGlass® lze regulovat ve čtyřech stupních mezi 1 a 60 %. Tato redukce snižuje vedle oslňujícího slunečního záření také prostup horka. SageGlass® tak vytváří prosvícené prostory a příjemné pokojové klima i za vysokých venkovních teplot.
Z důvodu přísné stavební regulace v této oblasti bylo nutné přesně dodržet rozměry i konstrukční typ původní zimní zahrady, která se v prvním patře domu nacházela. Široká škála stavebních prvků nabízených v rámci systému Schüco CMC 50 umožnila například rozložit zatížení pomocí podpůrných sloupků, které se upevnily diagonálně k venkovní zdi domu. Zabudování vytápěcích jednotek do podlahové konstrukce probíhalo až po instalaci profilů a osazení skleněnými panely. Vzhledem k vysoké hmotnosti těchto panelů z trojitého skla a také umístění zimní zahrady v prvním patře použil zhotovitel fasády k osazení jeřáb. Mohl tak upevnit na míru vyrobené multifunkční skleněné výplně na jejich místo rychle, bezpečně a bez jakéhokoli poškození.
„Je to špičkové řešení,“ potvrzuje Henrik Søgaard Karlsen, vývojář a výrobní ředitel ze společnosti Glassteam AS. Díky svým výhodám nemá konkurenci, zejména ve velmi větrných oblastech: „Venkovní stínění ovládané pomocí čidel musí v případě dosažení určité rychlosti větru a také při sněžení zůstat z bezpečnostních důvodů zasunuté,“ vysvětluje pan Karlsen a pokračuje: „Během slunečných a zároveň větrných dní – jakých je v podobných pobřežních oblastech poměrně hodně – proto clonění a stínění se standardními systémy není možné vůbec, případně pouze v omezeném rozsahu. Naproti tomu naše řešení umožňuje stínění bez jakýchkoli omezení, dokonce i v dešti či větru.“
V nové zimní zahradě si majitelé mohou rozsvítit i svíčky
Pokud si obyvatelé domů přejí využívat zimní zahradu celoročně jako rozšíření obytného prostoru, je nutné v ní zajistit teplotu v komfortním rozmezí – to znamená mezi 18 a 21 °C v teplejších obdobích a maximálně 27 °C v chladnějších obdobích. Kombinace výborně izolovaného profilového systému s trojitým izolačním sklem (pultová střecha s panely SageGlass®) umožnila spolehlivě dosáhnout kýženého výsledku, a to bez omezení výhledu ven i bez klimatizace. V rámci tepelné izolace se podařilo eliminovat proudění vzduchu blízko skleněných výplní, které způsobuje tzv. plíživý chlad. Klienti z rezidenční oblasti Fürstlia si teď mohou ve své nové zimní zahradě také posvítit svíčkami, které ve staré zimní zahradě kvůli proudění vzduchu intenzivně plápolaly a často zhasínaly. Navíc odpadla nutnost tepelného oddělení prostor domu a zimní zahrady – z hlediska teplotních vlastností může být propojena s navazujícím obytným prostorem.
SageGlass® – funkce a výhody
Technologie SageGlass® je dostupná ve variantě dvojitého či trojitého izolačního skla. Funkční elektrochromická vrstva je chráněná před povětrnostními vlivy díky svému umístění zevnitř vnější desky kompozitní skleněné výplně a skládá se z pěti keramických vrstev. Keramický materiál je obzvláště odolný a dokáže snadno pohlcovat teplo i světlo po mnoho let. Stačí nízké napětí pouhých 5 voltů a pozice lithiových iontů a elektronů v této vrstvě se změní, což vede ke ztmavení skla. Tento proces probíhá ve čtyřech stupních: 1. bez zabarvení (54–60% propustnost světla), 2. mírné zabarvení (16% propustnost světla), 3. střední zabarvení (6% propustnost světla) a 4. maximální zabarvení < 1% propustnost světla. I v případě zabarvení je sklem stále vidět ven. Po změně polarity napětí se ionty a elektrony vracejí na svou původní pozici a sklo je znovu bez zabarvení. Množství energie spotřebované denně na metr čtvereční nedosahuje v průměru ani tří wattů. Technologie SageGlass® je k dispozici ve čtyřech barevných variantách: bezbarvé, modré, šedé a zelené.
Technologie SageGlass® omezí světelnou prostupnost, takže nebledne nábytek ani textilie
Technologie SageGlass® umožňuje regulovat množství slunečního záření, které se dostane dovnitř objektu, a tím i případné oslnění a přehřívání – nehledě na výšku budovy. Přitom je neustále zachována viditelnost směrem ven i propojení s vnějším světem. V případě větších komerčních projektů navíc tyto skleněné výplně splňují požadavky na udržitelnost a umožňují získat dalších až 8 bodů do certifikace LEED. Dále také šetří spotřebovanou energii i celkové provozní náklady tím, že přispívají ke snižování nákladů na regulaci klimatických podmínek a osvětlení v objektu. Možnost omezit světelnou prostupnost mezi 1 až 60 % navíc pomáhá předcházet vyblednutí nábytku, textilií, dřevěných podlah, koberců i uměleckých děl.
Technologii SageGlass® lze v současné době kombinovat s okny řady Schüco AWS v základní hloubce 75, 90 a 120 mm, s dveřními systémy Schüco ADS 75 a ADS 90, fasádními systémy Schüco FWS 50 a FWS 60 a systémem pro zimní zahrady Schüco CMC 50.
Informace o projektu:
Název projektu: Zimní zahrada v soukromém domě, Oslo, Norsko
Projekt, výroba/instalace: Glassteam AS, Sellebakk, Norsko
Dokončení: prosinec 2015
Výrobky Schüco použité v objektu:
– Schüco CMC 50 – systém pro zimní zahrady se skleněnými panely SageGlass® v modré barvě na pultové střeše;
–Schüco AWS 75.SI – okenní systémy;
– Speciální prvky: panely z trojitého izolačního skla s termoizolační vrstvou, zabudovaným laminovaným bezpečnostním sklem vyrobeným z 2x TSG, s distančními rámečky typu Warm Edge a kryptonovou výplní; tři skleněné panely s elektrochromickou technologií SageGlass® v modré barvě ve stropní části;
– dvě zdola výklopná křídla Schüco AWS 75.SI zabudovaná po stranách pro manuální ventilaci.
Pro více informací navštivte www.schueco.cz.
podle podkladů společnosti Schüco CZ
Nejnovější komentáře