Aktuality

Odolný a dostupný. Nový zátěžový koš pro Prahu navrhl absolvent Fakulty architektury ČVUT

Foto FA ČVUT – Kryštof Krechler

V ulicích Prahy lze narazit na několik desítek různých typů odpadkových košů. Hlavní město dlouhodobě hledá způsob, jak svůj venkovní mobiliář sjednotit, kromě reprezentativního designu chce zohlednit praktické a ekonomické aspekty. Řešení nabízí odpadová nádoba, kterou navrhl Matěj Nedvěd v ateliéru designu Fišer–Nezpěváková Fakulty architektury ČVUT.

Hlavní město Praha spravuje velké množství odpadkových nádob různých kategorií a určení. Stovky jich je třeba každý rok vyměnit. Nejčastěji užívaný šestihranný betonový koš má být postupně nahrazen typem s lepšími funkčními a estetickými vlastnostmi, které vyhoví například specifikům umístění v Pražské památkové rezervaci. 

O novou podobu zátěžového koše projevil zájem Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy společně s Technickou správou komunikací již předminulou zimu. Matěj Nedvěd návrh zpracoval během zimního semestru 2022, na procesu se podílely IPR Praha, TSK a Experimentální centrum Fakulty stavební ČVUT, kde prototyp kompletně vznikal. „Využili jsme zde jak předešlé zkušenosti z návrhu vysoce odolných ochranných košů, tak i kompozitní materiál na bázi silikátu, který vhodně kombinuje jak potřebnou odolnost, tak schopnost zachytit jemnou strukturu designového návrhu na svém povrchu,“ říkají Michal Mára a Přemysl Kheml z Experimentálního centra.

Foto FA ČVUT – Kryštof Krechler

Koncept Matěje Nedvěda má volně navázat na stávající řadu originálního pražského mobiliáře, jejíž základ vzešel ze soutěže, ve které v roce 2017 zvítězilo studio Olgoj Chorchoj. „Koš by měl doplnit současnou řadu o odolnou a dostupnější variantu, která zatím v sadě chybí,“ říká Jan Kadlas z Kanceláře veřejného prostoru IPR Praha. 

Betonový reliéf koše decentně imituje tahokov, který se již v městském mobiliáři využívá. „Vysoká hmotnost, jemná struktura, demontovatelný systém kotvení i ulehčený servis mají společnými silami odolat různým formám vandalismu způsobující každoročně početné škody na aktuálních betonových modelech. Nerezové víko a plastová vložka zároveň eliminují některé problémy související s přeplňováním a svozem odpadu,“ popisuje autor Matěj Nedvěd.

Prototyp je aktuálně vystaven na piazettě Fakulty architektury ČVUT, kde se zároveň prověří i jeho funkčnost.

Foto FA ČVUT – Kryštof Krechler

Tisková zpráva ČVUT